Specyfikacja techniczna

 

 

 

Obiekt: Przebudowa i nabudowa budynku biurowego w miejscowości

                                         Grójec  ul. Laskowa   

 

Instalacje elektryczne wewnętrzne

 

 

 

 

Inwestor: Zarząd Powiatu Grójeckiego

05-600  Grójec  ul. Piłsudskiego 59

 

 

 

 

Opracował: Andrzej Bartosik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

. WSTĘP

1.1. Przedmiot S.T.

Przedmiotem niniejszej Specyfikacji Technicznej są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót elektrycznych w budynku biurowego przy ul. Laskowej dz. nr 1772/1 i1773/1 w miejscowości Grójec.

                                                                                                                                

Przedmiotem wykonania są roboty związane z wykonaniem zasilania i montażu zestawów rozdzielnic, instalacji siłowej, instalacji oświetleniowej i odbiorów l-fazowych, zasilania i sterowania urządzeń komputerowych, instalacji odgromowej i ochrony przeciwporażeniowej.

1.2. Zakres stosowania S.T.

Specyfikacja Techniczna jest stosowana jako dokument przetargowy i kontraktowy przy zlecaniu i realizacji robót wymienionych w punkcie 1.1.

1.3. Zakres robót objętych S.T.

Ustalenia zawarte w niniejszej Specyfikacji Technicznej dotyczą prowadzenia robót związanych z wykonaniem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacja projektową, opisami technicznymi, rysunkami i obejmują:

Nazwa

 

 

Budynek Biurowy

Roboty elektryczne związane z wykonaniem:

- zasilanie i montaż rozdzielni

- instalacji oświetleniowej

-instalacji siłowej i gniazd wtyczkowych

- instalacji teletechnicznej

- instalacji ochrony od porażeń

- instalacji odgromowej

 

 

 

1.4. Określenia podstawowe

Określenia podstawowe podane w niniejszej Specyfikacji Technicznej są zgodne z obowiązującymi odpowiednimi normami i ST WO.00.00. „Wymagania ogólne''.

1.5. Ogólne wymagania dotyczące robót

Wykonawca robót jest odpowiedzialny za jakość ich wykonania oraz za zgodność robót z Dokumentacja Projektową, Specyfikacją Techniczną i obowiązującymi normami. Ponadto Wykonawca wykona roboty zgodnie z poleceniami Inżyniera. Ogólne wymagania dotyczące robót podano w ST WO.00.00. „Wymagania ogólne".

2. MATERIAŁY

Materiałami stosowanymi przy wykonaniu robót według zasad niniejszej specyfikacji ST są:

Budynek Biurowy

- Rozdzielnia RG typu szafowego , obudowa z tworzywa izolacyjnego z wyposażeniem w aparaturę .Tablice rozdzielcze wnękowe modułowe, obudowa z tworzywa izolacyjnego z wyposażeniem w aparaturę

- Osprzęt elektryczny, aparatura, oprawy, kable, przewody, elementy odgromowe i uziemiające oraz inne materiały instalacyjne.

Materiały do wykonania w/w robót elektrycznych stosować zgodnie z Dokumentacją Projektową, opisami technicznymi i rysunkami.

Dostawa materiałów przeznaczonych do robót elektrycznych powinna nastąpić dopiero po odpowiednim przygotowaniu pomieszczeń magazynowych i składowisk na placu budowy. Jeśli jest to konieczne ze względu na rodzaj materiałów, pomieszczenia magazynowe powinny być zamykane, powinny także zabezpieczać materiały od zewnętrznych wpływów atmosferycznych, a w razie potrzeby umożliwiać utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury i wilgotności. Place i magazyny zamknięte do składowania materiałów, urządzeń i maszyn (sprzętu zmechanizowanego) stosowanych do robót elektrycznych powinny być wyznaczone na terenie odwodnionym, wyrównanym, o nawierzchni dostosowanej do przeznaczenia i usytuowane w sposób ułatwiający rozładunek, załadunek i ewentualnie montaż wymienionych przedmiotów.

W czasie transportu i składowania końce wszystkich rodzajów kabli powinny być zabezpieczone przed zawilgoceniem i innymi wpływami środowiska.

Materiały, wyroby i urządzenia, dla których wymaga się świadectw jakości, np. aparaty, kable, urządzenia prefabrykowane itp., należy dostarczać wraz ze świadectwami jakości, kartami gwarancyjnymi lub protokołami odbioru technicznego. Przy odbiorze materiałów należy zwrócić uwagę na zgodność stanu faktycznego z dowodami dostawy.

3. SPRZĘT

Sprzęt budowlany powinien odpowiadać pod względem typów i ilości wymaganiom zawartym

w projekcie organizacji robót, zaakceptowanym przez Inżyniera.

Roboty elektroenergetyczne mogą być wykonywane ręcznie lub przy użyciu sprzętu mechanicznego. Przy mechanicznym wykonywaniu robót wykonawca powinien dysponować sprzętem sprawnym technicznie, przewidzianym w KNNR do wykonania tego typu robót.

 

Roboty elektryczne prowadzone będą przy użyciu następującego sprzętu mechanicznego:

- spawarka elektryczna transformatorowa

- elektronarzędzia

- rusztowania

4. TRANSPORT

Materiały przewidziane do wykonania robót mogą być przewożone dowolnymi środkami transportu z zachowaniem zasad kodeksu drogowego. W czasie transportu i przechowywania materiałów elektroenergetycznych należy zachować wymagania wynikające ze specjalnych właściwości tych urządzeń, zastrzeżonych przez producenta.

W czasie transportu, załadunku i wyładunku oraz składowania aparatury elektrycznej i urządzeń rozdzielczych należy przestrzegać zaleceń wytwórców, a w szczególności: transportowane urządzenia zabezpieczyć przed nadmiernymi drganiami i wstrząsami oraz przesuwaniem się, aparaturę i urządzenia ostrożnie załadowywać i zdejmować, nie narażając ich na uderzenia, ubytki lub uszkodzenia powłok.

W czasie transportu końce wszystkich rodzajów kabli powinny być zabezpieczone przed zawilgoceniem i innymi wpływami środowiska.

Środki transportu przewidziane do stosowania:

- Samochód dostawczy do 0,9 tony,

- Samochód skrzyniowy do 5 ton,

 

5. WYKONANIE ROBÓT

5.1. Wymagania ogólne

Ogólne wymagania dotyczące wykonania robót podano w ST WO.00.00.,Wymagania ogólne".

5.1.1. Połączenia elektryczne przewodów

- Powierzchnie stykających się elementów torów prądowych oraz przekładek i podkładek metalowych, przewodzących prąd, powinny być dokładnie oczyszczone i wygładzone.

- Zanieczyszczone styki (zaciski aparatów, przewody i pokryte powłoką metalową ogniową lub galwaniczną należy zmywać tylko odczynnikami chemicznymi i szlifować pastą polerską.

- Powierzchnie zestyków należy zabezpieczyć przed korozją wazeliną bezkwasową.

- Połączenia należy wykonać przez spawanie, śruby, szybko-złączki lub w inny sposób określony w projekcie technicznym. Szyny o szerokości większej od 120 mm zaleca się łączyć przez spawanie.

- Śruby, nakrętki i podkładki stalowe powinny być pokryte galwanicznie warstwą metaliczną połączenie przewidziane do umieszczenia w ziemi zaleca się wykonywać za pomocą spawania. Wszelkie połączenia elektryczne w ziemi należy zabezpieczyć przed korozją, np. przez pokrycie lakierem bitumicznym lub owinięcie taśmą.

 

5.1.2. Połączenia elektryczne kabli i przewodów

- Żyły jednodrutowe mogą mieć zakończenia:

proste, nie wymagające obróbki po zdjęciu izolacji, przyłączane do zacisków śrubowych; oczkowe, dla przewodów podłączanych pod śrubę lub wkręt; oczko o średnicy wewnętrznej większej ok. 0,5 mm od średnicy gwintu należy wyginać w prawo; sprasowane końce żył przystosowane do podłączania pod śrubę z końcówką kablową, końcówkę łączy się z przewodem przez lutowanie lub zaprasowanie z końcówką kablową.

- Żyły wielodrutowe mogą mieć zakończenia:

proste lub oczkowe, stosowane do przewodów miedzianych, z końcem prostym lub oczkiem dobrze oczyszczonym i pocynowanym. Takie zakończenia dopuszcza się tylko w przypadku, gdy zaciski nie pozwalają na zastosowanie końcówki lub tulejki. Zakończenia końcówką kablową podłączane pod śrubę; końcówkę montuje się przez prasowanie, lutowanie, lub spawanie; z tulejką (końcówką rurkową) umocowaną przez zaprasowanie.

5.1.3. Śruby i wkręty w połączeniach

Śruby i wkręty do łączenia szyn oraz przewodów powinny mieć taką długość, aby po skręceniu połączenia wystawały, co najmniej na wysokość 2-6 zwojów. Nie dotyczy to śrub dostarczanych przez wytwórcę wraz z aparatem, jeśli wysokość śruby będzie wystawała poza nakrętkę ok. 2 - 3mm.

5.1.4. Połączenia z bezpiecznikami, oprawami oświetleniowymi itp.

W gniazdach bezpiecznikowych przewód doprowadzający należy połączyć z szyną gniazda (śrubą stykową), a przewód zabezpieczany z gwintem. W oprawach oświetleniowych i podobnym osprzęcie przewód fazowy lub należy łączyć ze stykiem wewnętrznym, a przewód neutralny lub z gwintem (oprawką).

5.1.5. Prowadzenie i montaż instalacji w budynkach

Instalacje elektryczne w pomieszczeniach prowadzić w tynku, w korytkach kablowych, w rurach instalacyjnych .

Dla instalacji elektrycznych w rurach należy:

- ustalić przebieg trasy i wykonać otwory do mocowania uchwytów,

- przy pomocy kołków rozporowych przykręcić uchwyty wkrętami,

- zamocować rurki do ściany za pomocą uchwytów otwartych z uwzględnieniem łączników,

- do wnętrza rur wprowadzić przewody,

- dokonać koniecznych połączeń przewodów z osprzętem.

5.1.6. Prace spawalnicze

Prace spawalnicze należy prowadzić tak, aby nie zanieczyścić elementów izolacyjnych, aparatów i przewodów odpryskami roztopionego metalu. Należy je wykonywać w odległości bezpiecznej od aparatów i urządzeń zawierających olej lub odpowiednio zabezpieczyć te urządzenia i aparaty.

5.1.7. Montaż urządzeń rozdzielczych i osprzętu

Przed przystąpieniem do montażu rozdzielni należy sprawdzić poprawność wykonania kanałów kablowych, przepustów szynowych, wypoziomowanie ram nośnych i konstrukcji.

Montaż urządzeń rozdzielczych przeprowadzić należy zgodnie z odpowiednimi instrukcjami montażu tych urządzeń.

Kable należy układać w sposób zapewniający szybką ich identyfikację i łatwy dostęp.

Odgałęzienia od szyn głównych i podłączenia szyn do aparatów nie powinny powodować niedopuszczalnych naciągów i naprężeń.

Dla podłączenia szyn i kabli należy stosować standardowe śruby z gwintem metrycznym i z łbem sześciokątnym.

Najmniejsze dopuszczalne odstępy izolacyjne należy zachować zgodnie z przepisami.

5.1.8. Próby montażowe

Po zakończeniu robót elektrycznych w obiektach, przed ich odbiorem Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia tzw. prób montażowych, tj. technicznego sprawdzenia jakości wykonanych robót wraz z dokonaniem potrzebnych pomiarów i próbnym uruchomieniem poszczególnych linii, instalacji, rozdzielni i urządzeń.

5.2. Wytyczne szczegółowe wykonania robót elektrycznych

5.2.1. Ogólna charakterystyka

Część elektryczna dla budynku Gimnazjum  zawiera:

Zasilanie rozdzielni

Rozdzielnia RG zasilana będzie kablem  YKY 5x95mm2 ze złącza kablowego zlokalizowanego na ścianie budynku  w rurze osłonowej Arota DVK 110.

Rozdzielnica główna : w części pomiarowej skrzynkowa , obok typu XL -3/ 16

 - obwody odbiorcze   prod. Legrand.

Z wyżej wymienionej rozdzielnicy wyprowadzono w.l.z-ety:

-        YDY 5*10mm2   w RVS 47. p/t do tablicy UPS ,TK-1,TK-2,

-        YDY 5* 10mm2 w RVS 47 p.t.  do tablicy TO-1,TO-0,

-        YDY 5* 10mm2  w RVS 47 p.t. do tablicy TO-2

-        YDY 5* 4mm2 w RVS 28 p.t. do tablicy RWC,

 

Tablice rozdzielcze oraz oaz aparaturę modułową dobrano wg katalogu firmy  LEGRAND.

 W traktach komunikacyjnych ze stropem podwieszanym instalacje prowadzić nad sufitem podwieszanym w korytkach kablowych perforowanych z przegrodami KPrzP 200.

 

Instalacja oświetleniowa i odbiorów l-fazowych

Instalację oświetleniową należy wykonać przewodami YDYpżo 1,5 mm2  w tynku. Obwody gniazd wtyczkowych l-fazowych wykonać przewodami YDYpżo 3 x 2,5 mm2 w tynku. Osprzęt stosować 16A podtynkowy zwykły oraz podtynkowy szczelny o stopniu IP44. Gniazda dobrano podtynkowe z uziemieniem 2P+Z 16A 250V zwykłe oraz podtynkowe szczelne o stopniu IP44.

Instalacje i urządzenia  teleelektryczne.

Instalacje telefoniczne

W obok rozdzielnicy głównej RG przed wiatrołapem przewidziano miejsce dla zainstalowania przełącznicy telefonicznej TT oraz skrzynki przyłączowej dla telewizji kablowej i internetu. W dolnej części obudowy metalowej zainstalować przełącznicę z głowicami szczelinowymi 1x20 par z nadrukiem. W górnej części obudowy zainstalować skrzynki przyłączowe dla telewizji kablowej i internetu. Do obudów wprowadzić z zewnątrz Budynku rury ochronne z drutem stalowym miękkim o średnicy 2 mm, oraz przewód uziemiający LYg 16 mm2 od szyny ochronnej PE w RG.

Od przełącznicy TT wykonać pion w rurze ocbronnej z drutem stalowym miękkim 1 2mm do szafy dystrybucyjnej 19” stojącej, z panelem wentylatorowym, termostatem i panelem zasilająco-sterującym, wspólnej I dla okablowania strukturalnego, zainstalowanej w pomieszczeniu serwerowni na 1 piętrze. W szafie dystrybucyjnej zainstalować centralę telefoniczną typu Sigma Firmy PLATAN w wersji RACK 19” wyposażoną w porty miejskie i porty wewnętrzne. Do szafy dystrybucyjnej wprowadzić kabel teletechniczny np. kat. IH UTP 20x2 z centrali miejskiej, zgodnie z warunkami wydanymi przez Telekomunikację Polską I rozszyć na porty miejskie w centrali typu Sigma. Z portów wewnętrznych centrali Sigma wyprowadzić sieć strukturalną do punktów przyłączeniowych na obszarze Budynku Biurowego. Sieć strukturalną poprowadzić kablami ekranowanymi SW kat. 5.

Sieć komputerowa

Sieć podzielona będzie na dwa sektory obsługujące poszczególne kondygnacje. Okablowanie strukturalne zostanie wykonane w systemie AMP CO Plus. Okablowanie poziome — kabel PiMf 600M}{z.

Okablowanie poziome w poszczególnych sektorach prowadzone będzie w listwach natynkowych.

Punkty przyłączeniowe użytkownika — podwójne gniazdo RJ-45 ACO Plus w ustalonych lokalizacjach.

W pomieszczeniu serwerowni, w szafie patch-panelowej 19”, należy zainstalować następujące urządzenia aktywne: przełącznik 3Com SuperStaek 3 Switch 3300 MM 24 port — szt. 2 I SuperStack 3 Switch 3300 TM 24 port — szt.2.

Wszystkie kable powinny być oznaczone numerycznie, w sposób trwaly, tak od strony gniazda jak i od strony szafy (stojaka). Te same oznaczenia należy umieścić w sposób trwały na gniazdach sygnałowych w punktach przyłączeniowych użytkowników oraz na panelach ACO. Powykonawczo należy sporządzić dokumentację instalacji kablowej uwzględniając wszystkie trasy kablowe i rzeczywiste rozmieszczenie punktów przyłączeniowych w pomieszczeniach. Do dokumentacji należy dołączyć raporty z pomiarów torów sygnałowych.

Instalacja alarmowa.

W skład instalacji alarmowych wchodzi centralka DRP1-60 zainstalowana w pomieszczeniu dozoru na parterze Budynku, wyposażona w podtrzymanie awaryjne w postaci baterii akumulatorowej i dwa ekspandery. Z centralki zasilane będą dwa sygnalizatory: - zewnętrzny, typu DSZ-400A i wewnętrzny typu DS W-400 W.

Czujniki ruchu typu LP 402 SE rozmieszczone na poziomie piwnicy — 3 szt. i na parterze — 17 szt oraz przycisk alarmowy w kasie.

 

Instalacja odgromowa

Instalację piorunochronną należy wykonać w części nadziemnej drutem St/Zn  8mm przyłączonym do metalowej obróbki dachu.. Przy kanałach wentylacyjnych należy wykonać zwody pionowe z pręta St/Zn 0 16mm długości l,5m. Przewody odprowadzające powinny być wykonane drutem St/Zn 0 8mm osłoniętym rurą winidurową RL18 zabudowaną w ścianie pod tynkiem. Złącza probiercze umieścić w puszce wpuszczonej w ścianę na wysokości 1.5 m od poziomu terenu. Uziom poziomy wykonać jako otokowy z płaskownika St/Zn 25 x 4mm układanego na głębokości 0.6 m i w odległości 1,0 m od ściany budynku. . Rezystancja uziomów nie powinna przekroczyć wartości 10 omów. Całość robót należy wykonać zgodnie z normą PN-86/E-05003/01,03 oraz PN-IEC 61024-1.

Instalacja połączeń wyrównawczych i ochrony od porażeń

W pomieszczeniu węzła c.o. należy wykonać główną szynę wyrównawczą GSW do której należy przyłączyć metalowe rurociągi wody, uziom otokowy, i fundamentowy. Główna szyna uziemiająca powinno być wykonana płaskownikiem St/Zn 25 x 4mm pomalowanym na kolor żółto-zielony. Na zewnętrznej ścianie budynku zabudować złącze probiercze tego uziemienia. Do głównej szyny uziemiającej przyłączyć przewód ochronny PE i konstrukcję rozdzielni RG.

Ochrona od porażeń dla budynku będzie realizowana poprzez szybkie wyłączenie w układzie TN-S. Ochronę przed dotykiem bezpośrednim wykonać wyłącznikami różnicowoprądowymi o prądzie upływnościowym 30mA, wyposażonymi w człon nadprądowy oraz wyłącznikami nadprądowymi.

 

5.2.2. Montaż instalacji elektrycznych

Wyszczególnienie

Montaż złącza kablowego

Wykucie wnęk w cegle dla rozdzielnic

Montaż rozdzielnicy głównej i rozdzielnic pięrtowych

Montaż aparatów w rozdzielnicach

Wykucie bruzd dla rur

Układanie rur osłonowych

Wciąganie przewodów do rur

Wykucie bruzd dla przewodów wtynkowych w cegle

Ułożenie przewodów kabelkowych w bruzdach

Przygotowanie podłoża pod osprzęt

Montaż puszek podtynkowych o 0 60mm

Montaż puszek podtynkowych o 0 80mm

Montaż łączników podtynkowych jednobiegunowych

Montaż łączników podtynkowych jednobiegunowych o IP 44

Montaż łączników podtynkowych świecznikowych

Montaż łączników podtynkowych schodowych o IP 44

Montaż gniazd podtynkowych  2-bieg. 16A/Z

Montaż gniazd podtynkowych  2-bieg. 16A/Z o IP 44

Przygotowanie podłoża pod zabudowę konstrukcji wsporczych

Konstrukcje wsporcze dla przewodów  elektrycznych

Przygotowanie podłoża pod oprawy oświetleniowe

Montaż opraw oświetleniowych

Montaż zwodów poziomych na dachu

Montaż zwodów pionowych

Montaż złączy kontrolnych

Montaż uziomu powierzchniowego

 

6. KONTROLA JAKOŚCI ROBOT

Ogólne zasady kontroli jakości robót podano w ST WO.00.00. „Wymagania ogólne". Wszystkie elementy robót instalacji elektrycznych podlegają sprawdzeniu w zakresie:

- zgodności z dokumentacją i przepisami,

- poprawnego montażu,

- kompletności wyposażenia poprawności oznaczenia,

- braku widocznych uszkodzeń należytego stanu izolacji skuteczności ochrony od porażeń.

6.1. Kontrola jakości materiałów

Urządzenia, osprzęt i oprawy elektryczne, aparaty oraz kable i przewody elektroenergetyczne powinny posiadać atest fabryczny lub świadectwo jakości wydane przez producenta, oraz wszystkie niezbędne certyfikaty, gwarancje i DTR.

6.2. Kontrola i badania w trakcie robót

- Sprawdzenie i badanie przewodów po ułożeniu.

- Sprawdzenie i badanie kabli po ułożeniu.

- Prawidłowości montażu przewodów ochronnych.

- Prawidłowości montażu rozdzielnic i tablic.

6.3. Badania i pomiary pomontażowe.

Po zakończeniu robót należy wykonać:

- Próby napięciowe i badania kabli elektroenergetycznych na rezystancję izolacji.

- Zachowania ciągłości żył roboczych.

- Zgodności faz u odbiorców.

- Pomiary rezystancji uziomów i napięć rażenia.

- Skuteczności ochrony od porażeń.

- Sprawdzenie i pomiar kompletnych obwodów l- fazowych nn.

- Sprawdzenie stanu izolacji induktorem. Ogólne zasady kontroli jakości robót podano w ST WO.00.00.

7. OBMIAR ROBÓT

Ogólne zasady obmiaru robót podano w ST WO.00.00.„Wymagania ogólne” Jednostką obmiaru jest kpl-komplet robót elektrycznych obiektu według w/w specyfikacji.

8. ODBIÓR ROBÓT

Ogólne zasady odbioru robót podano w ST WO.00.00. „Wymagania ogólne'". Przy odbiorze robót powinny być dostarczone następujące dokumenty:

Dokumentacja Projektowa z naniesionymi zmianami i uzupełnieniami   w  trakcie wykonywania robót,

• Dziennik Budowy,

• Dokumenty uzasadniające uzupełnienia i zmiany wprowadzone w trakcie wykonywania robót,

• Dokumenty dotyczące jakości wbudowanych materiałów,

• Protokoły częściowych odbiorów poprzednich faz robót,

• Protokoły i zaświadczenia z dokonanych prób montażowych,

• Protokoły badań technicznych i pomiarów kontrolnych,

• Metryka urządzenia piorunochronnego,

• Protokół pomiarów rezystancji uziemień,

• Świadectwa jakości wydane przez dostawców urządzeń i materiałów,

• Dokumentacja fabryczna zamontowanych urządzeń,

• Dokumentacja Techniczno Ruchowa urządzeń.

9. PODSTAWA PŁATNOŚCI

9.1. Ogólne wymagania

Ogólne wymagania dotyczące płatności podano w ST WO.00.00. „Wymagania ogólne".

9.2. Płatności

Płatność należy przyjmować zgodnie z dokumentacją i zakresem robót wymienionym w p. l .3 i szczegółowo opisany w p.5.2. niniejszej ST w oparciu o odbiór faktycznie zamówionej i wykonanej pracy oraz oceną jakości robót i oceną jakości użytych materiałów. Cena ryczałtowa wykonania robót obejmuje:

- zakup kompletu materiałów i urządzeń (aparatura, osprzęt elektryczny, materiały elektryczne instalacyjne, kable, przewody, osprzęt drobny, armatura obiektowa) oraz wszystkich prefabrykatów takich jak: szafy, tablice, pulpity, skrzynki, stojaki, kasety itp.(kompletnie wyposażonych, pomalowanych i oznakowanych) wynikających z opracowanej dokumentacji technicznej poza elementami stanowiącymi wyposażenie urządzeń technologicznych (te elementy będą uwzględnione w cenie urządzeń technologicznych),

- transport materiałów i urządzeń na miejsce wbudowania wykonania robót montażowych,

- roboty przygotowawcze i trasowanie,

- wykonanie podłączenia urządzeń,

- przygotowanie podłoża, uchwytów itp.,

- przygotowanie i zainstalowanie narzędzi montażowych i ich bieżącą konserwację,

- drobne roboty budowlane: przeróbki fundamentów, zalewanie śrub fundamentowych, wykonanie otworów w ścianach, przez stropy i podłogi do przeprowadzenia kabli i przewodów lub osadzenia gniazd itp.

- zaprawa i tynkowanie bruzd po robotach elektrycznych, osadzenie kołków

- właściwe oznakowanie i malowanie, wykonanie tabliczek informacyjnych,

- wprowadzenie i podłączenie końcówek przewodów do puszek, odgałęźników, skrzynek,

- wykonanie i tynkowanie wnęk pod montaż aparatów, osadzenie drzwiczek we wnęce, o ile jest konieczne,

- wykonanie gniazd dla osadzenia konstrukcji skrzynek i rozdzielnie skrzynkowych,

- montaż drobnych konstrukcji wsporczych i nośnych,

- wypoziomowanie i umocowanie aparatów,

- zarobienie końcówek przewodów.

- oznaczenie przewodu neutralnego i ochronnego,

- uszczelnienie wylotu osprzętu,

-- montaż złączy na przewodach instalacyjnych,

- wykonanie pomiarów elektrycznych i wszystkich koniecznych badań (w tym badanie linii, badanie obwodów elektrycznych, badanie i pomiar uziemienia ochronnego, badanie i pomiar skuteczności zerowania),

- montaż i demontaż drabin i rusztowań niezbędnych do wykonania robót,

- przeprowadzenie prac regulacyjno-pomiarowych,

- próby montażowe, sprawdzenie działania poszczególnych urządzeń, o ile jest to możliwe i sprawdzenie funkcjonalności układu,

- prace porządkowe.

10. PRZEPISY ZWIĄZANE

PN-84/E-02035     Oświetlenia elektryczne obiektów energetycznych.

PN-84/E-02033      Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym.

PN-IEC 60364        Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Komplet.

PN-78/E-02560      Osprzęt urządzeń piorunochronnych

PN-86/E-05003/01 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne

PN-IEC 61024-1    Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.

PN-86/E-05003/03 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona obostrzona.

PN-86/E-05003/04 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona specjalna.

PN-EEC99-1:1993 Ograniczniki przepięć. Iskiernikowe zaworowe ograniczniki przepięć do sieci prądu przemiennego

PN-88/E-04300 Badania techniczne przy odbiorach.

PN-91/M-42029 Urządzenia elektryczne. Ogólne wymagania i badania..

PN-84/3067-01.00 Sprzęt elektroinstalacyjny. Rury i złączki elektroinstalacyjne z tworzyw sztucznych. Wymagania i badania.

PN-74/C-89200 Rury z nieplastyfikowanego polichlorku winylu. Wymiary. (Zmiana

Biul. PKNMi J nr 4/80. póz. 19).

PN-82/E-01003 Łączniki niskonapięciowe. Oznaczenia umowne.

PN-88/E-01100 Oznaczenia wielkości i jednostek miar używanych w elektryce. Postanowienia ogólne. Wielkości podstawowe.

PN-92/E-01200/11 Symbole graficzne stosowane w schematach. Schematy i plany instalacji elektrycznych, budowlane i topograficzne.

PN-88/E-02000 Napięcia znamionowe.

PN-89/E-05012 Urządzenia elektroenergetyczne. Dobór silników elektrycznych i ich instalowanie. Ogólne wymagania i odbiór techniczny.

PN-90/E-05023 Oznaczenia identyfikacyjne przewodów barwami lub cyframi.

PN-90/E-05025 Obliczanie skutków prądów zwarciowych.

PN-90/E-05029 Kod do oznaczania barw.

PN-92/E-05031 Klasyfikacja urządzeń elektrycznych i elektronicznych z punktu widzenia ochrony przed porażeniem elektrycznym.

PN-91/E-05160/01 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Wymagania dotyczące

zestawów badanych w pełnym i niepełnym zakresie badań.

PN-90/E-06150/10 Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskonapięciowa. Przepisy ogólne.

PN-90/E-06150/20 Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskonapięciowa. Wyłączniki.

PN-91/E-06160/10 Bezpieczniki topikowe niskonapięciowe. Ogólne wymagania i badania.

PN-86/E-06291 Zaciski gwintowe do łączenia przewodów o przekroju do 120 mm2 w wyrobach elektroinstalacyjnych.

PN-89/E-06292 Montaż urządzeń elektroenergetycznych niskonapięciowych na wspornikach szynowych. Wymiary.

 PN-75/E-06300/00 Wyroby elektroinstalacyjne do użytku domowego i podobnego. Wymiary i badania podstawowe. Postanowienia ogólne.

PN-77/E-06305/13 Elektryczne oprawy oświetleniowe. Ogólne wymagania i badania. Wymiary części do mocowania i zawieszania. (Zmiana Biul. PKNMiJ nr 1-2/79, póz. 3).

PN-92/E-08106 Stopnie ochrony zapewnione przez obudowy (kod IP).

PN-85/E-08112 Elektryczne urządzenia przeciwwybuchowe. Osłona gazowa z nadciśnieniem. Wymagania i badania.

PN-72/E-08113 Elektryczne urządzenia przeciwwybuchowe. Urządzenia z osłoną piaskową. Ogólne wymagania i badania.

PN-72/E-08114 Elektryczne urządzenia przeciwwybuchowe. Urządzenia z osłoną olejową. Ogólne wymagania i badania.

PN-87/E-90050 Przewody elektroenergetyczne ogólnego przeznaczenia do układania na stałe. Ogólne wymagania i badania.

PN-91/E-90100 Przewody elektroenergetyczne ogólnego przeznaczenia do odbiorników ruchomych i przenośnych. Ogólne wymagania i badania.

PN-90/E-93003 Wyłączniki samoczynne do zabezpieczania urządzeń elektrycznych.

PN-76/E-93050 Łączniki do urządzeń i aparatów na napięcie do 500 V i prądy do 63 A. Wymagania i badania.

PN-87/E-93100/01 Sprzęt elektroinstalacyjny. Instalacyjne bezpieczniki topikowe

gwintowe na znamionowe napięcie do 1000 V i prądy znamionowe do 200 A.

PN-87/E-93100/02 Sprzęt elektroinstalacyjny. Instalacyjne bezpieczniki topikowe gwintowe

na znamionowe napięcia do 1000 V i prądy znamionowe do 200 A. Gniazda bezpiecznikowe. Wymiary.

PN-87/E-93100/03 Sprzęt elektroinstalacyjny. Instalacyjne bezpieczniki topikowe gwintowe na znamionowe napięcia do 1000 V i prądy znamionowe do 200 A. Główki bezpiecznikowe. Wymiary.

PN-87/E-93100/04 Sprzęt elektroinstalacyjny. Instalacyjne bezpieczniki topikowe gwintowe

na znamionowe napięcia do 1000 V i prądy znamionowe do 200 A. Wkładki topikowe. Wymiary i charakterystyki czasowo-prądowe.

PN-85/E-93150 Łączniki do stałych instalacji elektrycznych domowych i podobnych. Ogólne wymagania i badania.

PN-88/E-93200 Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego. Wymagania i badania.

PN-88/E-93250 Sprzęt elektroinstalacyjny. Gniazda wtyczkowe i wtyczki na napięcie do 600 V do instalacji przemysłowych. Ogólne wymagania i badania. Prawo budowlane. Prawo energetyczne. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.